Results 1 to 5 of 5

Thread: Grandson's question about canning.

  1. #1

    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    299

    Default Grandson's question about canning.

    The other day my oldest (age 13) grandson asked me why on earth I like to can things.. he said "Geez Nan isn't it a lot of work for just a few things?". I laughed and broke it down for him. This week I canned salsa and tomatoes and below is the break down of cost. Of course I didn't include time and energy because canning is something I love to do. His reply after I explained it and showed him the numbers, was priceless. He said, "WOW Nan you are one smart lady!!" Life sure doesn't get much better than that!!!


    45 lbs of tomatoes, 12 peppers, 15 onions = $38.24 (actual cost)

    19 pints mild salsa, 15 pints hot salsa, 24 quarts tomatoes = $109.10 (What it would cost using walmart brand and prices)

    Total savings of $70.86.

  2. #2

    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Dekalb County
    Posts
    6,796

    Default Re: Grandson's question about canning.

    Hey NurseRita...WOW...I would love to hear that sort of compliment from my 12 yr old granddaughter!! Koodoos for you!

    Unfortunately, I've never been one to can food. My mistake obviously. I am starting to grow an interest in canning some homemade jams. Not going to happen this year because of my work schedule. It looks like next year will be my 1st experience. Just have an idea for peach & apricot jams that I have not found on the grocery shelves.
    "It is the power of thought that gives man power over nature."
    Hans Christian Anderson

  3. #3

    Join Date
    Aug 2007
    Location
    The SouthLeft Coast
    Posts
    1,194

    Default Re: Grandson's question about canning.

    Quote Originally Posted by NurseRita View Post
    The other day my oldest (age 13) grandson asked me why on earth I like to can things.. he said "Geez Nan isn't it a lot of work for just a few things?". I laughed and broke it down for him. This week I canned salsa and tomatoes and below is the break down of cost. Of course I didn't include time and energy because canning is something I love to do. His reply after I explained it and showed him the numbers, was priceless. He said, "WOW Nan you are one smart lady!!" Life sure doesn't get much better than that!!!


    45 lbs of tomatoes, 12 peppers, 15 onions = $38.24 (actual cost)

    19 pints mild salsa, 15 pints hot salsa, 24 quarts tomatoes = $109.10 (What it would cost using walmart brand and prices)

    Total savings of $70.86.
    So the cost of your kitchen labor is nothing because you love to do it? We've got a job for you if you are interested...

  4. #4

    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    299

    Default Re: Grandson's question about canning.

    Helen,

    I know what you mean! I was in a state of shock with that comment...LOL.

    Jams n Jellies are pretty easy to can, PLUS of course they are also a GOOD thing to have help with (especially from grandkids) and the added bonus of taste testing! Good luck and if I can help let me know!

  5. #5

    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    299

    Default Re: Grandson's question about canning.

    Quote Originally Posted by TheBigB View Post
    So the cost of your kitchen labor is nothing because you love to do it? We've got a job for you if you are interested...
    LOL talk to me! I really DO love doing it. Yeah, it's work but it's also a time of peace and contentment for me so it's worth it.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •